Blog

ההשלכות ההרסניות של ההימורים על בני משפחה והקרובים

עליית הסדרה “מעילה” בשירותי הלוויין, מרתקת וחושפת לא רק בשל פרשת המעילה וההונאה הגדולה בהיקפה בישראל ומשמעויותיה, כי אם גם מרקם משפחתי אגרסיבי מחד גיסא ועדין מאידך גיסא, בו נראה כיצד כל בני המשפחה נופלים כחללים לרגלי המהמר, ומשלמים מחירים כבדים (וקיצוניים כמובן) בשל פעולותיו.

התמכרות

התמכרות היא פעולה המוכרת כהתניה בלתי נשלטת לחזרה על אותה התנהגות ופעולה, לעתים שלא מדעת או תחת דחפים עמוקים, גם תחת התובנה כי מדובר בהתנהגות מזיקה. ההתנהגות עצמה מביאה לתחושת שיא, עונג ו/או הנאה רגעית, וכרוכה בנפילה, בתחושת מצוקה, אובדן ערך עצמי, הדומים לשלבי המאניה דפרסיה.

ההתמכרות מייצרת תלות מלאה של המכור בהתנהגות, ותלות זאת נדרשת ליישום ולמימוש, גם במחירים כבדים במיוחד.

ההתמכרות היא בעיקרה פסיכולוגית, אולם יכולה להשתלב גם עם התמכרות פיזית דוגמת התמכרות לסמים ולחומרים אחרים. התמכרויות מוכרות אחרות הן התמכרות למין, התמכרות לקניות, התמכרות לעבודה, ואחת ההתמכרויות הקשות והמסוכנות: התמכרות להימורים.

התמכרות להימורים

העיסוק בהימורים נוגע כמעט בכל אדם בשלב זה או אחר, בין אם ברכישת כרטיס גירוד או כרטיס הגרלה, ובין אם בביקור בקזינו נוצץ בחופשה בחו”ל. המשיכה אחר פעולה פעוטה שתביא לרווח גדול היא חלק מן הטבע האנושי, אך אף אחת מן הפעולות הללו אינה מהווה התמכרות פתולוגית (גם לא רכישת כרטיס לוטו שבועי בקביעות).

ההתמכרות הופכת לפתולוגית כאשר המהמר משלב בין סימפטומים של התמכרות לריגוש לסימפטומים של דיכאון, נוטה להמר על סכומי כסף שמחוץ ליכולתו הכלכלית, מסכן הון ורכוש הנועד לצרכים אחרים ומשפחתיים (דירת מגורים, רכב, תכניות חיסכון ייעודיות ללימודים, בית עסק), נוטה לפשיעה במטרה לממן את צרכי ההימורים, ולכוד במעגל הפסדים וניסיון להביא לזכייה משמעותית שתכסה את אותם הפסדים- ובפועל מוסיף להעמיק את בור ההפסדים.

השפעות ההימורים על בני המשפחה

בדומה להתמכרויות אחרות, גם התמכרות להימורים היא התמכרות מסוכנת במיוחד וברת השפעה על בני משפחתו של המכור. בין ההשפעות הניכרות והבולטות היא התנהגות דיכאונית ולא יציבה- המהמר עשוי להרעיף על בני משפחתו תשומת לב ופיצויים כלכליים כאשר הוא במצב של זכיה ותחושת שיא, אולם נוטה לדיכאון כאשר הוא חווה הפסדים, מה שיבוא לידי ביטוי בהתנהגות דיכאונית, התנהגויות קיצוניות, מצבי רוח משתנים, אובדן שליטה ויציבות וטלטלות רגשיות.

בין השינויים וההשפעות הניכרות:

חוסר וודאות- לא ניתן יהיה לתכנן תכניות הכוללות את המכור ולסמוך על נוכחותו והתנהלותו.

אלימות- המכור עשוי לעמוד אל מול אובדן שליטה שתביא אותו להתנהגות אלימה מילולית ופיזית.

חשש- בשל השינויים התכופים במצב הרוח והאליפות הצפויה, הבית יתנהל בחשש תמידי וניסיון לרצות את המכור על מנת למנוע תוקפנות ואירועים חריגים.

ניתוק חברתי- בשל המבוכה מהתנהגותו של המכור, החשש מפני התנהגות לא צפויה וחוסר היכולת לתכנן ולהשתלב במפגשים חברתיים, המשפחה עשויה לחוות ניתוק חברתי והסתגרות.

הזנת המכור והתנהגותו- בשל הרצון להימנע מכל התופעות השליליות הללו, בני המשפחה פעמים רבות יעטפו את המכור בתשומת לב, יהיו ערניים באופן קיצוני לצרכיו עד לביטול עצמי מוחלט, ולמעשה יהוו מעטפת תומכת להתנהגותו השלילית.

השפעה כלכלית- הימורים היא התמכרות שעלותה אינה מבוטלת, מה גם שככל שהזמן וההתמכרות יעמיקו, כך גם הצורך בהיקף הימורים גבוה להעלאת הריגוש. הפגיעה הכלכלית במשפחה על ידי המכור עשויה להגיע לכדי היקפים גבוהים, אובדן נכסים ורכוש ועד לחובות כבדים.

הקשר בין פשע להימורים

ההימורים לכשעצמם, במסגרות מסוימות ומפוקחות, אינם מהווים עבירה על החוק, אולם המכורים להימורים לרוב לא יסתפקו ברכישת כרטיסי הגרלה או הימור מבוקר על משחקי כדורגל, ובמהרה ימצאו עצמם במאורות מהמרים הכוללות משחקי קלפים, מכונות והגרלות המתבצעים אופן שאינו חוקי.

מלבד העבירה על החוק שבפעולה עצמה, במקרים רבים ייאלץ המכור לפנות לפעולות פשיעה אחרות, במטרה לגייס כסף ולממן את ההתמכרות היקרה והמסוכנת.

אלה משפיעים על המשפחה לא פחות, כאשר תמונות של אב הנעצר לעיני ילדיו הן מהנחרטות והפוצעות ביותר.

מיגור תופעת ההימורים- החברה והמדינה

הימורים בהיבט המדיני הם תופעה שלילית אשר מביאה ליצירת כסף שחור שאינו מפוקח, הלבנת הון ומעקפי מיסוי, עידוד פשיעה ופגיעה בחפים מפשע. בין הכלים העומדים בפני חברה ומדינה למיגור התופעה:

חקיקה- חקיקת חוקים ברורים ומחמירים כנגד הפעלת בתי הימורים.

הגברת מודעות- הגברת המודעות לתופעה עבור המכורים ובני משפחותיהם.

סיוע- סיוע למהמרים ולבני משפחותיהם עשוי להינתן בקהילה, באמצעות מרכזי טיפול מקומיים, הכשרת עובדים סוציאליים מתמחים, פיתוח ויישום של מערכי גמילה והקמת מרכזי גמילה מותאמים.

בישראל פועלים כיום שני מרכזי גמילה מהימורים בערים חיפה ותל אביב, המספקים מענה בחסות עמותת מיל”ה- המרכז הישראלי לטיפול במהמרים.

תהליך הגמילה וליווי המשפחות

בדומה להתמכרויות מזיקות אחרות, הדחיפה והעידוד לתהליך של גמילה מגיע ברוב המכריע של המקרים מן המשפחות עצמן, במטרה להציל את המכור והמשפחה עצמה.

כיצד ניתן להתחיל בתהליך?

ההכרה בבעיה והתעמתות עם המכור הם שלבים ראשוניים חשובים במיוחד, אולם אינם מספקים בפני עצמם. יש להשיג את נכונות המטופל לקבלת סיוע מקצועי מתאים, ובהיעדר נכונות כזאת יש להתנות את המשך התמיכה והסיוע בו בקבלת טיפול:

סיוע בתשלום חובות

מתן מחסה וטיפול אישי

שלב נוסף ממנו יש להיפרד הוא שלב ההכחשה- המשפחה אינה עוד החומה הבצורה המאפשרת למהמר להמשיך במעשיו. יש לחשוף את ההתנהגות ותוצאותיה כלפי בני משפחה נוספים, חברים, מקום עבודה, שכנים וכל גורם אשר המכור ייאלץ להישיר אליו מבט ולהתמודד עם מעשיו. בחלק מן המקרים חשיפה זו תסייע ביצירת הלחץ המתאים על המהמר המכור לקבלת טיפול.

גורמי הטיפול

התמכרות להימורים אינה מוכרת כבעיה רפואית הניתנת לאבחון ולטיפול, אולם כמוזכר מעלה במקרים רבים מלווה בתופעות דוגמת דפרסיה ודיכאון, הניתנות לטיפול בסיוע תרופתי. סיוע כזה חייב להינתן על ידי רופא פסיכיאטרי מורשה ובליווי מעקב וטיפול אישי.

טיפולים נוספים המוכרים כמסייעים למהמרים ליציאה מן המעגל הם טיפולים קבוצתיים, טיפולים משפחתיים, טיפולים אישיים, קבוצות תמיכה, ליווי על ידי מדריך פרטני ובמקרי קיצון גם אשפוז מוגבל ונקודתי.

ליווי ומעטפת בני המשפחה חשובים מאוד להצלחת התהליך, ובמקרים רבים מתגלות אף בעיות אחרות הנוגעו לדינמיקה המשפחתית שהושלכו על בעיית ההימורים, אולם בפועל אינן נוגעות לה, והמשפחה כולה זקוקה ליד אשר תחלץ אותם ממעגל האשמה, האחריות והאובדן, הכרוך בחיים לצד בן משפחה אשר מכור להימורים.

תהליכי גמילה מאופיינים גם בנפילות, וחשוב להיכנס אליהם מתוך מודעות מלאה ומחויבות להמשכיות התהליך, גם תחת נסיבות של כשל, אובדן אמון ופגיעה. התהליך עשוי להיות תהליך ארוך ומחייב במיוחד, אולם תוצאותיו הם השבת החיים הנורמטיביים, האמון, היכולת הכלכלית, המחיה והמשפחתיות של כל בני הבית.

חשוב לזכור כי התמכרות היא אמנם מחלה, אולם מצויה באחריות המכור ודורשת ממנו כוחות עצומים לנצח אותה.

בכל מקרה חשוב להסתייע בגורמים מקצועיים ובעלי ניסיון ולבנות תהליך גמילה מותאם אישית לצרכי המכור ובני המשפחה.

Post a comment

דילוג לתוכן