איך אפשר לעזור לחבר בעבודה שהתחיל להמר?

במשרד בו אני עובד יש בחור שהשתנה מאוד בחצי שנה האחרונה. מהעובד החרוץ והמוביל בצוות הוא הפך לאדם קצר סבלנות , לא מרוכז בעבודה ובנוסף, מחובר לטלפון הנייד בלי הפסקה. בצוות רצה השמועה, כי הוא הסתבך בהימורים ברשת. הייתי שמח לקבל כלים כיצד אפשר לעזור לו.

ראשית כל, לא מובן מאליו שיש לבחור הזה קולגה ערני ואכפתי כמוך. אנו ממליצים לך לדבר אתו בהזדמנות

המתאימה מבלי להיכנס לחייו הפרטיים , אלא להתייחס רק לשינוי בדפוסי העבודה ששמת לב אליהם. חשוב

שהוא ירגיש שאתה פועל מדאגה ולא משיפוטיות. תן לו את מספר הטלפון שלנו ותשאיר את ההחלטה בשבילו.

התמיכה והמידע -זאת העזרה החשובה ביותר שתוכל להעניק לחברך.

למה בעלי מהמר?

אני לא מבינה למה דווקא משחקי קלפים וקזינו הם הבילוי המועדף על בעלי. אנחנו חיים ברמת חיים די גבוהה ולא חסר לנו דבר. תודה לאל, כסף תמיד היה לנו ומעולם לא רבנו בגללו. מפריע לי שבעלי נמשך להימורים ומעדיף לשחק מאשר להיות עם המשפחה. כששאלתי אותו לאיזו מטרה הוא צריך כסף, הוא אמר שאין לו עדיין רעיון מה יעשה אם יזכה בסכום מכובד. הוא אומר לי שאין לו שאיפה להתעשר מהימורים. הוא פשוט אוהב את המשחק, את הזמן שהוא מבלה עם חברים ואת האווירה בחול. אולי תוכלו לעזור לי להבין מה עובר על בעלי?

לו המהמר היה יודע את תוצאת המשחק מראש, הוא לא היה ממשיך להמר. המניע שמושך את בעלך להמר הוא הריגוש העצום שאנשים חווים בזמן המשחק. גם אם טרם שילמתם מחיר כלכלי על התחביב המפוקפק שבעלך פיתח, סביר להניח שאת כבת זוג, והמשפחה כולה כבר משלמים מחירים רגשיים. כדאי לך לשוחח עם בעלך על המחירים האלה כדי שיהיה מודע לכך. אולי הדבר יגרום לבעלך לרצות לעשות שינוי בסדר העדיפויות של בילויו.

יתכן שעזרה מקצועית תקדם את השינוי הזה. את מוזמנת להתקשר אלינו כדי לקבל פרטים נוספים .

הבן שלי מהמר, נכנס לחובות ולא רוצה טיפול. מה עושים?

בני בן עשרים ושבע נקלע לחובות של עשרות אלפי שקלים כתוצאה מהימורים באינטרנט. הבשורה הזאת הגיעה אלי לא מזמן כרעם ביום בהיר. לפני כן הוא התנהג כצעיר נורמטיבי  שירת בצבא, למד, עבד וכו‘. אומנם הוא בחור סגור מאוד, אך מוקף בכמה חברים קרובים. כאשר אחד מחבריו סיפר לי על ההימורים, מיד דיברתי עם בני על הכל והצעתי עזרה לכסות חובות בתנאי שילך מיד לטיפול. הוא טוען שהוא לא צריך טיפול, כי הפסיק לבד עם ההימורים ולא מתכוון לעולם לחזור על הטעות שעשה. אני רוצה להאמין לו, אך עדיין לנסות להביא אותו לטיפול. איך אפשר לעשות זאת?

 

הסגירות וההסתרה שאת מתארת אופייניות מאוד למכורים להימורים. כעת הסוד שלו גלוי וזה הרגע הכי טוב להתערבות טיפולית. גם אם יש לך יכולת כלכלית לכסות את החוב של בנך, כדאי שהוא יהיה שותף לתהליך הזה.

אנחנו מחזקים אותך בעמדתך: הטיפול הוא תנאי הכרחי עבורו לקבל את עזרתך. אם תשלמי חובות כל עוד בנך לא עומד בחלקו בתנאי.,את עלולה להילכד במעגל של הבטחות ריקות , אכזבות, סבל, וחובות גדולים אף יותר. את מוזמנת להתקשר אלינו ולקבל פרטים נוספים ויעוץ נרחב.

איך אני יכולה לגרום לבעלי להפסיק להמר?

בעלי מכור להימורים. לפני שהכרנו הוא היה מהמר עם חברים. חשבתי שהנישואים שלנו, העסק שבנינו השכיחו ממנו את ההימורים ההרסניים. לפני שנה וחצי נקלענו לבעיות כלכליות בעסק . בעלי נכנס לדיכאון וגיליתי דרך חברים משותפים שהוא חזר להמר. בינתיים הוא מכחיש זאת. אני מאוד רוצה לעזור לו. בדרך כלל הוא מקשיב לי. איך אני יכולה לגרום לו לעזוב את ההימורים?

 

התובנה שיכולה לקדם את הזוגיות שלכם היא שאין ביכולתך לגרום לבעלך להפסיק להמר. כל עוד הוא מתכחש לבעיה, את יכולה לשנות רק את ההתנהגות שלך ביחס להתמכרותו. זאת אומרת, לבדוק מה את עושה, ככל הנראה לא במודע, שמשרת ומעמיק את הבעיה שבעלך יצר. אולי את מסתירה כמוהו מהקרובים את התמכרותו ? יתכן ואת מחפשת דרכים לכיסוי חובות שהוא יצר? את מוזמנת לפנות אלינו לקבל תמיכה וייעוץ שיסייעו לך להבין מה עובר עלייך בעקבות התמכרותו של בעלך ולקבל כוחות, כדי שתוכלי בסופו של דבר לתמוך בבעלך בצורה מקדמת.

אם אלך לטיפול, האם אצטרך להפסיק להמר לתמיד?

אני מודע שיש לי בעיית הימורים. מדי פעם אני חוזר להימורי ספורט ומוציא הרבה כסף. אשתי הציבה לי אולטימטום שאם לא אטפל בעצמי , היא תתגרש ממני. אני לא רוצה לאבד אותה , אך גם לא בטוח שאני מוכן להפסיק לחלוטין עם ההימורים. אני מוכן לשנות את אורח החיים שלי, אבל אני רוצה שתהיה לי אופציה לשחק קלפים עם חברים מדי פעם. אם אלך לטיפול ,האם יהיה עלי להתרחק מהימורים לתמיד?

 

שאלתך מעסיקה הרבה מהמרים מתלבטים בקשר לטיפול. אכן לא פשוט לעשות צעד ראשון לקראת השינוי.

היעד בטיפול הינו אינדיבידואלי לכל אדם.  בהתחלה ההמלצה הגורפת היא להפסיק להמר לגמרי. בתהליך טיפולי אדם משפר מודעות עצמית , כשהוא מבין את המניעים שהביאו אותו להמר, הוא משנה דפוסי ההתנהגות ומגמיש את תפיסותיו. לאחר שתעבור תהליך זה, ניתן יהיה לבדוק איזה מרחק מהימורים הינו הבטוח עבורך. ישנם מקרים בהם ניתן לבחור במזעור נזקים על פני ההתנזרות המוחלטת.

הפסקתי להמר , אבל אשתי לא מאמינה לי. מה עושים?

לפני שנה הפסקתי להמר, התנתקתי חברים שהיו אתי בהימורים ופתחתי דף חדש, אך אשתי לא מאמינה לי שבאמת הפסקתי. בכל ריב שלנו היא מזכירה לי את ההימורים ודורשת שאלך לטיפול. אני לא רוצה טיפול, כי הבעיה נפתרה כבר . מה אני עושה כדי שהיא תאמין לי?

 

ראשית, כל הכבוד שהצלחת להיגמל ואתה שומר על ההישג הזה! ההתמכרות להימורים היא כמעט תמיד מלווה בדפוסי התנהגות הרסניים, כמו נטייה לשקר, להסתיר, קושי להיות באינטימיות ועוד. כנראה, אשתך מזהה את הדפוסים האלה ונפגעת מהם. יתכן, וההימורים בעבר התירו פצע באמון שעדיין מכאיב לה. אתם מוזמנים להגיע להתייעצות זוגית בנושא ההתמכרות כדי שתוכלו להבין אחד את השנייה לעומק: מה עברת על מנת להיגמל ומה מציק לה כיום בקשר ביניכם.

מהם אחוזי ההצלחה בטיפול בהתמכרות להימורים?

יש לי קרוב משפחה שמכור להימורים. הוא לא מוכן להגיע לטיפול, כי הוא לא מאמין שטיפול יכול לעזור לו. הייתי רוצה לדעת מהם אחוזי ההצלחה בטיפול במהמרים?

 

אתה דואג לקרוב משפחה שלך ומחפש פתרון בשבילו, אך יתכן והוא נמצא כל כך עמוק בתוך ההתמכרות שהוא אינו יכול לראות תקווה כלשהי לצאת ממנה. הסטטיסטיקה דווקא אופטימית: 50% מתוך המכורים להימורים בארץ המגיעים לטיפול ומתמידים בו, מצליחים להשתקם. צור קשר כדי לקבל פרטים נוספים.

איך מתמודדים עם אמא מבוגרת שהתמכרה להימורים?

אמי יצאה לפנסיה והתמכרה לכרטיסי גירוד. בכל פעם שאני מדברת אתה על זה היא מקטינה את הנזק שהיא גורמת ומסרבת לבוא לטיפול. מה עושים?

 

לצערנו, התופעה של התמכרות להימורים אצל נשים מבוגרות הינה נפוצה. אמך מכחישה את עוצמת הבעיה, מה שאופייני למהמרים בתחילת ההידרדרות. חשוב לדעת ,כי התערבות משפחתית יכולה לעשות שינוי בדפוסי ההימורים של אמך גם במקרה שאמך מסרבת להודות בבעיה. במידה ובני המשפחה יתאחדו וישתפו פעולה, ניתן לגרום לתגובת שרשרת אשר בסופו של דבר תביא את אמך לעשות מיוזמתה שינוי בדפוסי ההימורים.

לכן, כדאי לבוא אלינו להתייעצות משפחתית גם ללא השתתפותה של אמך.

למה אני נשארת בזוגיות עם מהמר?

יש לי בן זוג כשלוש שנים. אנחנו אוהבים מאוד, אך הקשר שלנו תקוע ומלא בריבים ופיצוצים. כל זה קורה בגלל בעיית ההימורים של בו זוגי. אנחנו נפרדים וחוזרים בכל פעם שאני מגלה שהוא מהמר. הוא הבטיח לי כבר פעמיים שזה ייגמר, אבל לא עמד במילתו. הוא כבר חתם על שתי הלוואות ואני לא מצליחה לראות את העתיד שלנו יחד. אני בחורה משכילה ויש לי לא מעט חברים וחברות. אני לא מבינה למה אני לא מצליחה להיפרד ממנו וסומכת עליו שלא יחזור יותר להמר?

 

מה שאת מתארת הוא קשר שהסתבך בגלל הבעיה של בן זוגך שמצריכה טיפול. יחד עם זאת, גם עלייך להתמודד עם כמה שאלות מהותיות על מנת שתוכלי להחליט אם להישאר או לעזוב. למשל, כיצד משפיעה הבעיה של בן זוגך על אורח החיים שלך? מה מחזיק ומשמר את האהבה שלך אל בן זוגך בנסיבות הקשות שאת מתארת ועוד. את מוזמנת להתקשר אלינו ולקבל פרטים נוספים, יעוץ נרחב ואולי גם טיפול משותף לשניכם.

למה אשתי מתנגדת שאשלח לוטו?

אני אזרח שומר חוק ומעולם לא התקרבתי להימורים לא חוקיים. אני לא מבין למה אשתי מתעצבנת עלי בכל פעם שהיא מוצאת אצלי כרטיסי חישגד, היא מכנה אותימהמר”  ומציבה לי סנקציות כדי שאפסיק לקנות חישגד וגם לשלוח לוטו.

 

אכן ההגרלות ,כמו לוטו וחישגד הינן חוקיות לחלוטין . אך הצד החוקי של העניין לא רלוונטי בעיני אשתך, אלא ,ככל הנראה, הכספים והזמן שאתה מבזבז על ההגרלות האלה. יתכן והיא רואה מהצד סימנים מדאיגים אחרים שאינך יכול לראות בינתיים. אולי התחביב החוקי שלך גורם להשלכות מזיקות על הקשר הזוגי? מדבריך ברור, כי שפת הסנקציות אינה מתאימה לך כדי לעשות שינוי וכדאי לחפש ערוץ תקשורת אחר. אתה מוזמן להתקשר אלינו כדי לקבל ייעוץ מפורט יותר.