Blog

חוויית החיים עם מהמר: בני זוג מדברים

חוויית החיים עם מהמר: בני זוג מדברים. מתוך מאמרם של A. Dickson-Swift, ,E. L. James., S. Kippen
בעוד שחוויית ההימורים יכולה להיות מהנה עבור אנשים רבים, היא יכולה להוות מקור לקושי עבור אחרים. תופעת ההימורים היא תופעה בריאותית חברתית שיש להתבונן עליה לא רק ממבטו של המהמר אלא גם מהכיוון של קרוביהם.
זהו מחקר איכותני שנותן מקום לבני זוג של מהמרים לזהות ולהגדיר את ההשפעה על חייהם מההיבטים של הבטחון הכלכלי, מערכות היחסים במשפחה, הבריאות הפיזית והנפשית של בניהמשפחה.
בעשרים השנה האחרונות התרחבה תופעה ההימורים באוסטרליה. ישנן צורות חדשות של הימורים וההימורים נגישים יותר. האוסטרלים נחשבים למהמרים הכבדים ביותר בעולם. 2.3% מהמבוגרים סובלים מהפרעת הימורים. ההגדרה האוסטרלית להפרעת הימורים כוללת נזק למהמר ואו לבני משפחתו.
מהספרות ידוע כי משפחות המהמרים נפגעות על ידי עלייה במתח הנפשי הנובע ממריבות וחוסר בטחון, בעיות כלכליות ובריאותיות. התקשורת במשפחה מתדלדלת, נוצר קושי בפתרון בעיות וקשיים בהורות. נשים של מהמרים מדווחות על בעיות נפשיות ופיסיות הזהות אלה של בעליהן המהמרים. אלה כוללות קשיי שינה ובעיות גופניות הקשורות בסרטס, ותסמיני דיכאון. נסיונות אובדניים מופיעים פי שלושה מאשר באוכלוסייה הכללית. גם הקושי הכלכלי מוביל לצריכה של פחות תרופות ומצרכים בסיסיים.
רמייה והונאה נפוצים בקרב מהמרים ולכך יש השפעה משמעותית על המשפחה ועל הזוגיות. נוצרים ויכוחים סביב בעיות כלכליות, חובות ורכוש. האמון בין בני הזוג נשחק וסביב כך עולים כעסים, אלימות, מחשבות אובדניות ושימוש באלכוהול. בני הזוג מרגישים מפוחדים מהחובות, מאובדן הבטחון הכלכלי, ומהנושים. הם מאשימים את עצמם במצב פעמים רבות. הן המהמר והן בני המשפחה חשים מבודדים מהקהילה, החברים והמשפחה המורחבת בשל הבושה שהם חשים.  מהמרים פעמים רבות פונים לאפיקים לא חוקיים על מנת לממן את ההימורים. אלה כוללים הונאה, גניבה, מעילה וזיוף. מובן שאלה עלולים להסתיים בכליאה המשפיעה עמוקות על בני המשפחה.
הקושי הכלכלי מתבטא בחוסר יכולת לשלם חובות והתחייבויות כמו משכנתאות ועד קושי לממן אוכל. לרוב, בני המשפחה מדווחים על יותר בעיות מאשר המהמרים עצמם.
במחקר זה נערכו ראיונות עם בני זוג של מהמרים. רואיינו חמש נשים ושני גברים בגילאי 35 עד 65. הם תארו חוויה שבה בני הזוג שלהם מהמרים על חייהם.
תמות מרכזיות שעלו מהראיונות:
זמינות ההימורים: ככל שזמינות ההימורים עלתה כך בעיית ההימורים החריפה.
השפעה על מערכת היחסים: מערכות היחסים נפגעו מההימורים. שלוש מהן הסתיימו ובארבע האחרות עלה חשש מעתידן. אובדן האמון היה נושא מרכזי והוצג כנזק הגדול ביותר של ההימורים. המהמר נוטה לשקר לבן הזוג וכן לסביבה באופן שמביך את בן הזוג ומסב לו נזק חברתי. הכבוד של המהמר אבד.
לקיחת אחריות: בני הזוג מתארים את התפקיד שלהם כאחראים על הכסף במשפחה, בין אם בהסכמתו של המהמר ובין אם לא. ההתמודדות היא עם תשלומים, בנקים, רשויות החוק ונושים. המהמר עצמו תופס תפקיד של ילד.
הקרבה: בני הזוג מרגישים הקרבה וכי אין מקום למשאלותיהם אישיות. הדבר יוצר תסכול.
השלכות כלכליות: הקשיים הכלכליים יומיומיים ומאיימים גם על צרכים בסיסיים. קיים קושי בתשלומי חשבונות ולכן ניתוק של גז וחשמל לפרקים, קושי לשלם לבתי הספר או לאכול באופן מספק, וקושי לשלם משכנתא. הקושי הכלכלי מוביל לתחושות של ייאוש וחוסר אונים.
השפעה על הבריאות: המשתתפים תארו בעיות נפשיות וגופניות הכוללות כאבי ראש, נדודי שינה ובעיות עיכול. הם חשו שהמתח והדאגה גורמים לתופעות גופניות כמו מיגרנה. חלקם תארו אכילת יתר, שתיית אלכוהול ועישון יתר על מנת להתמודד עם המתחים. שניים מהמרואיינים דיווחו על העדר תרופות וטיפולי שיניים בשל המצב הכלכלי. המרואיינים דיווחו על פגיעה נפשית כמו דיכאון או פראנויה.
רגשות אשמה: המרואיינים חשו אשמה בשל ההימורים של בני זוגם.
בידוד: המרואיינים דיווחו על בידוד מבני הזוג, החברים והמשפחה. חלקם לא סיפרו לסביבתם על ההימורים של בן הזוג. חלקם דיווחו על קושי כלכלי לקיים פעילויות חברתיות. התוצאה היא העדר רשת תמיכה.
ההמלצה בעקבות המחקר היא להמשיך ולחקור את הנושא באופן נרחב יותר, להעלות את המודעות למעגלי הנפגעים מבעיית ההימורים, הן בציבור והן בקרב רופאים ואנשי מקצוע שהם פעם עם רבות התחנה הראשונה אליה פונים לעזרה.
2005 journal of gambling issues
דילוג לתוכן